Každá bunka v ľudskom tele potrebuje vodu pre svoju správnu funkciu. Potrebujeme vodu na reguláciu svojej teploty, ochrane kĺbov a orgánov a na pomoc tráviaceho systému. Väčšina z nás vypije aspoň trochu vody každý deň, ale v lete, kedy ortuť teplomera stúpa, je dôležité byť ostražitejší ako inokedy. Potrebujete zvýšiť hydratačný IQ?
Tu sú niektoré z najčastejších mýtov dehydratácie nielen kávou, sprevádzané faktami .
Mýtus: Dehydratácia je nepríjemná, ale nie je nebezpečná.
Realita: Zatiaľ čo väčšina z nás za život zažije len mierne príznaky dehydratácie, ako je bolesť hlavy, malátnosť alebo zníženú intenzitu potenie, či chodenie na toaletu, aj to nakoniec môže vyústiť v niečo závažnejšieho, vyžadujúceho lekárske ošetrenie. Závažné komplikácie zahŕňajú opuch mozgu, záchvaty, zlyhanie obličiek a v krajnom prípade dokonca smrť.
Našťastie, dospelí zvyčajne potlačia mierne až stredné príznaky dehydratácie už v zárodku dodatočným prísunom tekutín. Avšak ak sa tak nestane, dospelí môžu pocítiť extrémny smäd, závraty a zmätenosť. Symptómy treba brať ešte vážnejšie u detí a starších osôb, ktoré sa môžu prejaviť najmä hnačkami, vracaním, horúčkou, podráždenosťou alebo zmätenosťou.
Mýtus: Káva vás dehydruje.
Fakt: Len ak to preženiete.
Kým kofeín z čerstvej kávy dehydruje, voda v káve (a poťažmo čaji) viac ako vynahradí onen deficit pri príprave kávy. Nakoniec budete viac hydratovaní než predtým. Podľa štúdií iba 500 a viac miligramov kofeínu denne (cca 5 šálok kávy) Vás môže ohroziť na dehydratáciu. Môžete si vybrať ale aj kávu bez kofeínu.
Mýtus: Každý potrebuje vypiť osem pohárov vody denne.
Fakt: Toto všeobecné pravidlo je už zastarané, propagované najmä firmami, predávajúcimi balenú vodu. Tak koľko naozaj potrebujeme vypiť?
Institute of Medicine (IOM) odporúča mužom vypiť približne tri litre celkového príjmu tekutín každý deň, ženám potom 2,2 l. Iní však hovoria, že nie je potrebné sa nútiť, ak nemáme smäd. < / p>
Majte na pamäti, že tieto navrhované hodnoty nezahŕňajú iba samotnú vodu. Káva, čaj, ovocné šťavy, aj sladené nápoje poskytujú vášmu telu viac vody - aj keď ich nemožno odporučiť za účelom hydratácie. Dokonca aj jedlo sa počíta. Okolo 20 percent príjmu vody priemerného človeka pochádza z potravy, a to najmä z potravín s vysokým obsahom vody, ako napríklad melón alebo uhorky.
Mýtus: Neexistuje nič ako príliš veľa vody
Fakt: Přehydratování môže byť veľmi nebezpečné - ale pomerne vzácne.
Piť príliš veľa vody, vedie k niečomu, čo sa nazýva hyponatriémie, kedy hladina sodíka v tele natoľko klesne, že bunky začínajú napučiavať. Symptómy zvyčajne zahŕňajú nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy, zmätenosť a únavu , a môžu prerásť ku kŕčom a kóme.
To neznamená, že nemáte piť, keď máte smäd! Len naozaj veľké množstvo môže spôsobiť tzv. Vodný intoxikácii. To je dôvod, prečo bežci maratónu častejšie trpia na hyponatriémiu. Ak máte ešte stále strach, zamyslite sa nad týmto pravidlom: snažte sa piť do bodu, kedy cítite plní samotnej vody.
Zdroj: Huffingtonpost.com