Existuje vôbec? Aké sú jej prejavy a je možné sa s ňou vyrovnať?

Nápoj, ktorý jednému človeku dodáva energiu, koncentráciu a pocit pohody, môže inému človeku poriadne znepríjemniť život. Začne sa to vtedy, keď dotyčná osoba trpí alergiou na kávu.

Príznaky alergie na kávu

Alergia na kávu sa nijako zvlášť nelíši od iných potravinových alergií. Aj tu môžeme pozorovať škálu príznakov od najľahších až po celkom nebezpečné:

  • nevoľnosť, vracanie;

  • abdominálne kŕče;

  • kožné prejavy - svrbivá vyrážka atď.;

  • dýchavica, kašeľ;

  • problémy s prehĺtaním;

  • závraty, pocity na omdletie;

  • svrbenie alebo opuch pier a jazyka;

  • poruchy srdcovej frekvencie.

V extrémnych prípadoch môže dôjsť k anafylaktickému šoku, takže aj mierne príznaky si zvyčajne vyžadujú potrebnú pozornosť alebo lekársky zásah.

Alergia vs. predávkovanie

Je dobré nezamieňať si príznaky alergie s príznakmi, ktoré môžu sprevádzať predávkovanie kofeínom, medzi ktoré patria:

  • nespavosť;

  • žalúdočná nevoľnosť;

  • bolesť hlavy, zvýšená nervozita;

  • rýchly tlkot srdca;

  • svalový tremor.

S niektorými z nich sa už pravdepodobne stretol každý. Ľudia sa tiež môžu značne líšiť v citlivosti na účinky kofeínu. Závisí to od toho, ako rýchlo je telo schopné metabolizovať kofeín. Samozrejme, svoju úlohu zohráva aj miera tolerancie.

Človek, ktorý pije kávu pravidelne, t. j. denne, zvyčajne toleruje vyššiu dávku kofeínu bez väčších ťažkostí. Naopak, človek, ktorý konzumuje kávu sporadicky, bude pravdepodobne silnejšie reagovať na nadmerný príjem.

Je to naozaj alergia na kávu?

Mali by sme spomenúť, že alergia na kávu nie je veľmi častá. Ak po vypití kávy pociťujete nejaké nežiaduce príznaky, myslite aj na to, či ich nevyhnutne nespôsobuje káva a či nejde o reakciu na niektorú zložku kávy - najčastejšie mlieko alebo rôzne ochucujúce sirupy - ak ide o výrobok bez cukru sladený umelými sladidlami, môže ísť o negatívnu reakciu na niektorú zo zložiek.

Riešením je uvariť si doma kvalitnú kávu bez prísad (alebo si ju objednať v kaviarni) a vyskúšať, ako nápoj znášate.

Alergia na kávu = alergia na kofeín

Ve väčšine prípadov platí toto pravidlo. To znamená, že si musíte dávať pozor aj na iné druhy nápojov alebo potravín, ktoré môžu obsahovať kofeín (čaje, limonády, čokoláda, energetické nápoje, tyčinky, niektoré výživové doplnky atď.).

Ľudia, ktorí metabolizujú kofeín pomaly, majú zvyčajne problémy. Nie vždy však ide o alergiu ako takú, v mnohých prípadoch sa problémy diagnostikujú ako neznášanlivosť kofeínu. Nie je to ani zďaleka také nebezpečné ako samotná alergia. Pri alergii telo identifikuje kofeín ako jednoznačne škodlivý a v dôsledku toho začne imunitný systém vylučovať protilátky, čo následne spustí vyššie uvedenú kaskádu nežiaducich účinkov.

Existuje liek?

Riešením pre ľudí s neznášanlivosťou kofeínu je konzumácia kávy bez kofeínu, alebo výrazné zníženie spotreby bežnej kávy. Káva bez kofeínu nespôsobuje väčšine ľudí ťažkosti, pretože zvyškové množstvo kofeínu je skutočne veľmi malé.

V prípade alergie musí všetko posúdiť lekár, ale rozhodne by sa ľudia s alergiou na kávu/kofeín mali v prvom rade vyhýbať rizikovým zložkám. Ak ich budú naďalej konzumovať, dokonca aj v malých dávkach, hrozí, že sa ich príznaky budú stupňovať.

Vyberte si kvalitnú kávu, mlynček, kávovar, french press, moka kanvicu (koťogo), dripper, džezvu a ďalšie.

Dominik Škoda
Autor článku: Ing. Dominik Škoda
Majiteľ a riaditeľ spoločnosti GourmetKava s.r.o. prevádzkujúcej 15 rokov e-shop s čerstvo praženou kávou a príslušenstvom na alternatívnu prípravu kávy. Držiteľ prestížneho certifikátu Barista Skill Foundation od The Specialty Coffee Association. Ale aj milovník prírody a hudby.