Vykazujú konzumenti kávy lepší pracovný výkon? Zlepšuje káva vašu prácu?

Čisto teoreticky by stačila kladná odpoveď na obe otázky. Ale pri takomto článku by ste si ani nestihli vypiť espresso, takže buďme trochu konkrétnejší.

Čo vieme o vplyve konzumácie kávy na pracovnú výkonnosť

Vyšší výkon, nižšia chybovosť

Podľa štúdií sú zamestnanci, ktorí počas pracovného času pijú kávu, výrazne sústredenejší a nedochádza u nich k spomaleniu reakčného času ani k výraznému zhoršeniu kognitívnych funkcií, čo sa prejavuje v lepšom pracovnom výkone, ako aj v tom, že sa dá počítať s menším rizikom pracovných úrazov.

Asistent pre riešenie problémov

Súvislosť medzi kofeínom a úrovňou koncentrácie je dobre známa a vítaná v mnohých profesiách. Niektorí vedci však skúmali aj vplyv kofeínu na schopnosť riešiť problémy. Ak ste doteraz zastávali názor, že so šálkou kávy v ruke má prakticky každý problém riešenie, nie ste ďaleko od pravdy. Kofeín vám naozaj pomáha aj v tomto smere.

Čo s kreativitou

Zdá sa, že je prakticky všemocný, ale testovanie vplyvu kofeínu na kreatívne myslenie neprinieslo také sľubné výsledky. Tvorivosť je, samozrejme, veľmi individuálna záležitosť a je veľmi ťažké posúdiť, či ju môžete zvýšiť pitím kávy. Väčšina odborníkov však zastáva názor, že kofeín nemôže podporovať kreatívne myslenie.

Na dávke kávy záleží

Vhodná dávka kofeínu sa spája so stimulačnými účinkami,odďaľuje nástup únavy, znižuje príznaky vyčerpania, zlepšuje koncentráciu a rozhodovacie schopnosti. V súvislosti s pracovným výkonom to zvyčajne znamená, že človek, ktorý pije kávu, má väčšiu pravdepodobnosť, že bude v práci podávať lepšie výkony ako človek, ktorému počas pracovného času v žilách netečie kofeín.

V hre je však jedna dôležitá premenná, a tou je dávka kofeínu. Pracovný výkon nerastie priamo úmerne s počtom vypitých šálok kávy. Po určitej dávke totiž dochádza k nadmernej stimulácii (predávkovaniu kofeínom), čo následne zhoršuje výkonnosť, koncentráciu a ďalšie žiaduce účinky.

Zvyčajne je veľmi ťažké určiť, kde sa končí požadovaná stimulácia a začína predávkovanie. Najmä preto, že každé telo spracováva kofeín trochu inak. Základ je zakódovaný geneticky. Ľudí tak možno rozdeliť na dve základné skupiny, z ktorých jedna metabolizuje kofeín rýchlo, zatiaľ čo druhá pomaly. Dve alebo tri kávy za zmenu, ktoré člen prvej skupiny zvládne v pokojnom tempe, môžu byť pre človeka s pomalým kofeínovým metabolizmom veľmi problematické.

Ideálne je počúvať reakcie svojho tela a konať podľa nich. Ak si dáte dobrú kávu o 17:00 a ešte stále máte problém zaspať o 22:00, nabudúce sa vyberte ku kávovaru o hodinu skôr.

Ale určite dáva zmysel, že dobrá káva by mala byť vaším spoločníkom v práci.

Vyberte si kvalitnú kávu, mlynček, kávovar, french press, moka kanvicu (koťogo), dripper, džezvu a ďalšie.

Dominik Škoda
Autor článku: Ing. Dominik Škoda
Majiteľ a riaditeľ spoločnosti GourmetKava s.r.o. prevádzkujúcej 15 rokov e-shop s čerstvo praženou kávou a príslušenstvom na alternatívnu prípravu kávy. Držiteľ prestížneho certifikátu Barista Skill Foundation od The Specialty Coffee Association. Ale aj milovník prírody a hudby.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16106485/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1053810019303435?via%3Dihub