Káva si s mliečnou penou rozumie úplne rovnako ako červené víno s kvalitným syrom. Jedno bez druhého si predstaviť dokážete, ale spoločne vykúzli symfóniu chutí. Niet preto divu, že milovníci kávy potrebujú na nerušený zážitok z dokonalého nápoja nielen kvalitné kávové zrná, výkonný mlynček a tú správnu pomôcku na prípravu kávu, ale mnohokrát tiež šikovného pomocníka , ktorý mlieko premení na hustú, hodvábnu penu. Takú, ktorá celú prípravu kávy zavŕši, ako keď si nevesta pred odchodom k oltáru nasadí belostný závoj.
Káva penou odetá
Či už patríte do fan klubu cappuccina alebo café latté, bez našľahaného mlieka sa jednoducho nezaobídete. A svoju obľúbenú kávu si určite chcete dopriať aj v domácom prostredí. Je teda najvyšší čas poobzerať sa po vhodnom napeňovači mlieka. Z vlastnej skúsenosti vieme, že kvalitné ručné šľahače mlieka odvedú vynikajúcu prácu. Kto dáva prednosť pene z mlieka ohriateho, mal by voliť medzi značkami Bialetti a G.A.T.
Ich napeňovače totiž slúžia rovno ako nádobka, v ktorej mlieko pred šľahaním ohrejete. Oproti tomu sa shaker značky Hario postará o skvelú penu z mlieka studeného.
Existujú rôzne typy napeňovačov mlieka, od manuálnych až po elektrické.
-
Ručné napeňovače mlieka: Tieto prístroje zvyčajne vyžadujú fyzické pohyby rúk alebo stlačenie páky na vytvorenie peny. Sú jednoduché na používanie a nevyžadujú elektrickú energiu, ale môžu vyžadovať viac úsilia a času.
-
Elektrické napeňovače mlieka: Tieto stroje sú automatizované a často ponúkajú viacero funkcií, napríklad nastavenie teploty alebo rôzne stupne hustoty peny. Sú rýchlejšie a pohodlnejšie, ale môžu byť drahšie a vyžadujú elektrickú zásuvku.
-
Peňovače mlieka integrované v kávovaroch: Niektoré kávovary majú zabudované peniče mlieka, čo je veľmi pohodlné na prípravu kávových nápojov v domácnosti.
Pri výbere napeňovača mlieka je dôležité zvážiť jeho kapacitu, rýchlosť napeňovania, jednoduchosť čistenia a celkovú kvalitu peny. Niektoré modely umožňujú aj použitie alternatívnych druhov mlieka, ako je sójové, mandľové alebo ovsené mlieko.
Na teplote mlieka záleží
A ak chcete proces výroby mliečnej peny pojať naozaj profesionálne, vyzbrojte sa navyše teplomerom na mlieko (buď analógovým alebo digitálnym). Kontrola nad teplotou šľahaného mlieka je totiž skutočne dôležitá. Na slovo vzatí odborníci dobre vedia, že mlieko by mali zahrievať na teplotu 60-65 °C. Pri 45 °C je pena už pomerne stabilná (svoju úlohu tu hrá rozpúšťanie mliečnych tukov), ale až teplota 65 °C zaistí maximálnu stabilitu peny (pri použití plnotučného mlieka).
Základné pravidlá správneho (ručného) napeňovania:
-
Mlieko zohrejte na optimálnu teplotu 60-65 °C.
-
Opätovným stláčaním piestu mlieko zhustne a vytvorí zamatovú penu.
-
Keď hotovú penu necháte minútku odstáť, než ju nalejete na kávu, zvýšite jej stabilitu a výsledok bude o to lepší.
Čo keď pravidlá nedodržíte?
Ak mlieko neohrejete na dostatočnú teplotu, pena vám „spadne“.
Naopak nadmerne teplé mlieko stratí pôvodnú hustotu, pena zriedi a negatívne ovplyvní chuť kávy.
Preniknite s nami do tajov napeňovania mlieka a urobte si každý deň malú radosť skvelou kávou s veľkou penou.
Prečo nakupovať napeňovače mlieka na prípravu kávy u nás?
- Ručný napeňovač, ktorý je skladom, vieme doručiť už druhý deň od objednávky!
- Máme širokú ponuku produktov na prípravu kávy a čaju, rovnako tak aj kvalitnú kávu.
- Potrebujete poradiť? Naša zákaznícka podpora je tu pre vás.