Každý milovník kávy si rád pripraví lahodný nápoj z čerstvo namletých zrniek. Okrem východiskových podmienok, ako sú krajiny pôvodu či nadmorská výška, je chuť kávy ovplyvnená niekoľkými faktormi. Veľmi podstatný faktor je ten, či je čerstvo namletá , preto je najlepšie umlieť ju tesne pred samotnou prípravou a získať tak z chuti to najlepšie. Ak ste skutočný fajnšmejker, nikdy by ste nekúpili už vopred namletú kávu. Taká je už zvetraná a navyše nemusí vyhovovať stupňu mletia, ktorý je potrebný na konkrétnu prípravu kávy.

Ako umlieť kávu? Na namletie kávy na správnu hrubosť musí byť mlynček na kávu správne nastavený. Je rozdiel medzi druhmi mlynčekov. Používané sú sekáčiky aj mlynčeky s mlecími kameňmi. Ak chcete docieliť niekoľko jemne sa odlišujúcich stupňov mletia, určite použite mlynček s mlecími kameňmi. Zo sekáčika nikdy nebude káva tak jemne namletá ako v ručnom mlynčeku a hrubosť nebude rovnomerná.

Aký mlynček na kávu použiť?

  1. Používajte kvalitný ručný mlynček na kávu alebo elektrický mlynček s mlecími kameňmi

  2. Sekáčiky na kávu nikdy neumelú kávu rovnomerne

  3. Aj napriek tomu, že kúpa už namletej kávy nie je ideálnym variantom, stále je to lepšie, než použiť sekáčik

Každý spôsob prípravy kávy vyžaduje iný druh mletia. Čím kratší čas lúhovania zŕn, tým jemnejšie mletie.

Aké sú hrubosti mletia kávy pre konkrétnu prípravu?

Vyberte a naučte sa tú správnu mieru namletia kávy s ohľadom na používané spôsoby prípravy kávy.

1) Veľmi jemné mletie kávy

Veľmi jemné mletie kávy sa odporúča na prípravu tureckej kávy v džezve . Konzistencia je podobná hladkej múke či prášku.

  • džezva

2) Jemné mletie kávy

Jemné mletie kávy sa hodí na prípravu espressa . Hrubosť je ako jemnejšia kuchynská soľ. Pokiaľ kúpite už namletú kávu, pravdepodobne bude takto mletá.

  • Espresso

3) Stredne jemné mletie kávy

Stredne jemné mletie je asi najbežnejšie. Používa sa na moka kanvičku , prípravu v dripe alebo v aeropresse (pri dobe prípravy 2-3 min). Je trošku jemnejšia ako piesok, ale nie taká jemná, ako jemne mletá.

4) Stredné mletie kávy

Stredné mletie je zlatý stred medzi jemným a hrubým mletím. Používa sa taktiež na drip , pri príprave vo vákuum pote alebo pre aeropress (3+ viac minút príprava). Konzistencia je ako piesok.

  • Vacuum pot

  • Aeropress (doba prípravy 3+ viac minút)

  • Drip

5) Stredne hrubé mletie kávy

Stredne hrubé mletie sa hodí na Chemex alebo Clever dripper . Hrubosť kávy je ako hrubý piesok (trochu hrubší ako stredné mletie).

  • Chemex

  • Clever dripper

6) Hrubé mletie kávy

Hrubé mletie sa odporúča profrench press . Takto namletá káva vyzerá ako morská soľ. Na prípravu vo frenchpresse je lepšie mať hrubšie namletú kávu – zrnká potom nepreniknú cez sitko do nápoja a usadenina zostane dole.

  • French press

  • Cold brew

class="zvyraznenie-odsadené">

TIP: Určite sa nebojte experimentovať! Oplatí sa pomlieť kávu čerstvú a časom dostanete do oka jemné odlíšenie jednotlivých hrubostí.

Vyberte si u nás kvalitnú kávu , mlynček , kávovar , french press , moka kanvičku , dripper , džezvu a ďalšie.

Vyberte si z našej ponuky kvalitných mlynčekov na kávu .

Dominik Škoda
Autor článku: Ing. Dominik Škoda
Majiteľ a riaditeľ spoločnosti GourmetKava sro prevádzkujúci 15 rokov e-shop s čerstvo praženou kávou a príslušenstvom na alternatívne prípravy kávy . Držiteľ prestížneho certifikátu Barista Skill Foundation od The Specialty Coffee Association. Ale aj milovník prírody, majstrovania a hudby.
  • class="dropdown-itemlanguage_dropdown_item" lang="sk">SK
  • EN
  • SK
  • HU
  • RO