Ako súvisí káva s krvným tlakom? Môže byť príčinou obávanej hypertenzie? Mali by sa ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom radšej vzdať svojho obľúbeného nápoja?

Spoznajte tichého zabijaka

Podľa štatistík trpí vysokým krvným tlakom 72 % mužov a 64 % žien vo veku 55 až 64 rokov v tejto krajine. Podľa odborníkov sa počet pacientov za posledných tridsať rokov zdvojnásobil. Na vine je nepochybne životný štýl. Zlý životný štýl a nadmerný stres vytvárajú ideálne podmienky pre vznik hypertenzie. Pacient si zvyčajne nie je vedomý svojho zdravotného problému. Nie nadarmo sa hovorí, že vysoký krvný tlak nebolí, a preto si vyslúžil výstižnú prezývku "tichý zabijak".

O káve vieme, že zvyšuje krvný tlak vďaka obsahu kofeínu, môže byť pravidelná konzumácia kávy jednou z príčin hypertenzie?

Káva ako vinník vysokého krvného tlaku

Kofeín sa veľmi často ocitá na lavici obžalovaných v súdnych konaniach, ktorých cieľom je odhaliť príčinu vysokého krvného tlaku. Ujasnime si najprv fakty:

  • káva skutočne zvyšuje krvný tlak veľmi krátko po konzumácii;

  • 200-300 mg kofeínu (t. j. približne jedno espresso alebo dve šálky instantnej alebo prelievanej kávy) môže zvýšiť systolický krvný tlak o 8 mm Hg a diastolický krvný tlak o 6 mm Hg. V praxi to znamená, že ak máte normálny krvný tlak 120/80, po takejto dávke kofeínu dosiahnete približne 128/86;

  • zvýšenie tlaku spôsobené konzumáciou kávy trvá maximálne tri hodiny;

  • je potrebné zdôrazniť, že bežní konzumenti kávy, ktorí sa môžu pochváliť tzv. kofeínovou toleranciou, zvyčajne nezaznamenávajú takýto nárast tlaku

Verdikt teda znie, že pitie kávy môže krátkodobo zvýšiť krvný tlak, ale tento účinok sa zmierni, ak kávu konzumujete pravidelne. Dá sa teda povedať, že káva nie je tá, ktorá si zaslúži byť označená za vinníka v prípade hypertenzie.

Je šálka kávy pre ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom navždy zakázaná?

I keď sa môžete stretnúť s opačnými názormi, na základe výskumu vieme, že pokiaľ to človek s konzumáciou kávy nepreháňa, približne dve šálky denne pre neho nepredstavujú žiadne riziko, a to ani v prípade, že už má diagnostikovanú hypertenziu.

Viaceré štúdie dokonca naznačujú, že antioxidačný obsah kávy môže byť prospešný pre pacientov s hypertenziou. To však samozrejme platí pre primerané dávky kofeínu a nebolo by vhodné, aby človek, ktorý kávu nepije pravidelne, začal kávu piť hneď po diagnostikovaní hypertenzie.

V tomto prípade sa odporúča počkať, kým sa váš krvný tlak nestabilizuje a nebude pod kontrolou. Až potom môžete pomaly a opatrne začať piť kávu a počítať s jej krátkodobým účinkom po konzumácii.

V každom prípade sa liečení pacienti s hypertenziou nemusia obávať konzumácie kávy v primeraných dávkach.

Ospravedlňujúci rozsudok

Príčin hypertenzie môže byť viacero, ale odborníci tvrdia, že pitie kávy v primeranom množstve medzi ne nepatrí. A dokonca aj ľudia, ktorí sa úspešne liečia na vysoký krvný tlak, si môžu bez obáv vychutnať šálku horúceho, voňavého nápoja.

Vyberte si kvalitnú kávu, mlynček, kávovar, french press, moka kanvicu (koťogo), dripper, džezvu a ďalšie.

Zdroje:

https://www.ikem.cz/cs/svetovy-den-hypertenze-2016/a-2743/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4665516/

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14779072.2017.1287563

Dominik Škoda
Autor článku: Ing. Dominik Škoda
Majiteľ a riaditeľ spoločnosti GourmetKava s.r.o. prevádzkujúcej 15 rokov e-shop s čerstvo praženou kávou a príslušenstvom na alternatívnu prípravu kávy. Držiteľ prestížneho certifikátu Barista Skill Foundation od The Specialty Coffee Association. Ale aj milovník prírody a hudby.