O výslednej chuti kávy rozhodujú aj tie najmenšie detaily. Priaznivci filtrovanej kávy sa o tom ľahko presvedčia, keď vyskúšajú rôzne druhy filtrov.
Bez ohľadu na to, akú metódu prípravy filtrovanej kávy zvolíte (aeropress, dripper, chemex, vacuum pot), je to práve filter, ktorý môže nápoj posunúť o niekoľko levelov vyššie, alebo naopak káve ublížiť, hoci máte kvalitné, čerstvo pomleté zrná a toho najvychytanejšieho pomocníka na prípravu kávy.
Filtre na kávu sa od seba líšia nielen veľkosťou, ale aj použitým materiálom.
V našej ponuke nájdete kávové filtre:
Papierové filtre na kávu
Patrí k najpoužívanejším a za ich zrodom stojí veľká milovníčka kávy Melitta Bentz. Podnikavej dáme z nemeckých Drážďan kávový sediment v nápoji viac ako prekážal. Neváhala teda vyskúšať celý rad materiálov, cez ktoré by sa káva dala filtrovať. Jej pozornosť upútal aj pijan používaný do zošitov. A práve obyčajný savý papier vypožičaný zo synovej aktovky zožal najväčší úspech. V júli 1908 si pani Bentzová dala papierový kávový filter ao päť mesiacov neskôr založila dnes už legendárna Melitta Bentz Company.
Bielené alebo nebielené?
To je dnes úplne zásadná otázka. Bielené kávové filtre prešli procesom vybielenia za použitia malého množstva chlóru alebo kyslíka. Nie je potrebné sa obávať ich zdravotnej nezávadnosti, skôr je v hre otázka dopadu na životné prostredie. Z tohto pohľadu sú ekologickejšie filtre bielené kyslíkom v porovnaní s tými, u ktorých bol použitý chlór. Mnoho výrobcov preto uvádza, akou metódou boli ich filtre bielené.
Nebielené filtre poznáte podľa charakteristickej hnedastej farby, neprešli tak zložitým spracovaním a sú preto voči životnému prostrediu ohľaduplnejšie. Bohužiaľ ale môžu niekedy káve dodať nepríjemnú „papierovú“ príchuť. S tým sa však ľahko vyrovnáte, keď filter pred použitím prelejete horúcou vodou. My odporúčame preplachovať všetky papierové filtre pred použitím, papier získa lepšie vlastnosti a káva lepšiu chuť..
Bavlnené filtre
V našej ponuke nájdete bavlnené filtre na kávu Hario určené pre vaccum pot. Ak ste si pri čítaní o filtroch papierových lámali hlavu s dopadom na životné prostredie, potom teraz vaša duša ekológa zajasá. Bavlnené filtre sú totiž určené na opakované použitie (udáva sa, že filter môžete použiť cca 100x). Stačí ho vždy prepláchnuť horúcou vodou a nechať uschnúť. Takto filtrovaná káva obsahuje viac esenciálnych olejov, čo pre konzumenta znamená bohatšiu a výraznejšiu chuť.
Nerezové filtre
V prvom rade je použitie týchto filtrov vysoko ekologické (netvoríte odpad), síce musíte na začiatku viac zainvestovať, ale v dlhodobom horizonte ušetríte. Súčasne by ste si mali v porovnaní s filtrom papierovým odpovedať na otázku, či vám ide o jemnejšiu alebo naopak plnú chuť kávy. Nerezový filter nemusí „vychytať“ všetok sediment, ale súčasne zachová vysoký podiel kávových olejov as ním výraznejšiu chuť.
Phin filter
Súprava na prípravu vietnamskej kávy pomocou phin filtra si u nás v poslednej dobe získava značnú popularitu. Aj tu pracujete s filtrom nerezovým, mali by ste dodržať predpísaný postup a potom už sa môžete tešiť na skutočne lahodnú kávu.
Jedno je isté – chuť kávy môže veľmi ľahko ovplyvniť akýkoľvek materiál, s ktorým príde do styku. Filter býva pomyselnou poslednou bariérou, ktorú musí káva prekonať, než dá vzniknúť výslednému nápoju. Vyberajte ho preto s náležitou starostlivosťou.
Prečo nakupovať kávové filtre na prípravu filtrovanej kávy u nás?
- Filter, ktorý je skladom, vieme doručiť už druhý deň od objednávky!
- Máme širokú ponuku produktov na prípravu kávy a čaju, rovnako tak aj kvalitnú kávu.
- Potrebujete poradiť? Naša zákaznícka podpora je tu pre vás.