Môžeme hovoriť o preháňacom účinku kávy? Je pravda, že ranná šálka prebudí nielen mozog, ale aj črevá?

Skutočnosť je taká, že zatiaľ čo jedna skupina konzumentov kávy musí ráno po prvých dúškoch okamžite vyhľadať toaletu, iní tento efekt nepozorujú. Organizmus a jeho reakcie sú naozaj veľmi individuálne.

Vplyv kávy na črevá

Tejto problematike sa venovalo viacero štúdií. Zaujímavé je, že sa zistilo, že kofeínová aj bezkofeínová káva stimulujú pohyb čriev. Popísaný účinok nemožno pripísať výlučne kofeínu. Vyskytla sa otázka, či je pohyb čriev stimulovaný len teplotou nápoja, ale pri podrobnejšom skúmaní sa ukázalo, že pitie teplej vody nemá takmer rovnaký účinok ako pitie kávy.

Približne tretina účastníkov štúdie jednoznačne potvrdila, že pocítila vplyv na svoje črevá a potrebu vyprázdniť sa v priebehu niekoľkých minút po vypití horúcej kávy. Táto stimulácia je výraznejšia pri káve s kofeínom v porovnaní s kávou bez kofeínu a v oboch prípadoch je neporovnateľne väčšia ako pri pití vlažnej alebo teplej vody.

Oborníci preto jednoznačne hovoria o laxatívnom (preháňacom) účinku kávy, ale zatiaľ nemajú jasno v mechanizme účinku. Je tiež zaujímavé, že konzumácia iných kofeínových nápojov (kola, energetické nápoje atď.) nemá takéto účinky. V prípade sladenej kávy s mliekom by sa mal zohľadniť aj obsah mlieka a cukru alebo sladidla.

Ľudia, ktorí nedokážu dostatočne dobre stráviť laktózu (mliečny cukor) môžu laxatívny účinok kávy čiastočne pripisovať obsiahnutému mlieku. Aj používanie umelých sladidiel môže byť spojené s naliehavou návštevou toalety bezprostredne po konzumácii nápoja.

Káva ako príčina hnačky

Prospešný účinok kávy môže byť pre mnohých ľudí vítaný, pokiaľ káva nevedie k hnačkovitej stolici. Môže sa to stať u niektorých citlivejších jedincov a tento vedľajší účinok súvisí s nadmernou stimuláciou sympatického nervového systému a priamym podráždením čriev, čo môže mať za následok hnačku alebo iné gastrointestinálne problémy. Hnačka po konzumácii kávy s mliekom môže byť spôsobená, ako už bolo spomenuté, aj tým, že viac ako polovica populácie má problémy s trávením laktózy.

Ak teda pociťujete - najmä ráno - vyššie uvedené ťažkosti, skúste si dať do kávy rastlinné mlieko. Po niekoľkých dňoch možno zistíte, že obviňovať kávu ako takú z hnačky vôbec nebolo fér. Naopak, káva vďaka svojim protizápalovým zložkám chráni črevá pred mnohými nepríjemnými ochoreniami vrátane tých, ktoré sa môžu prejaviť hnačkou.

Všeobecne je akútna hnačka najčastejšie spôsobená vírusovou, bakteriálnou alebo parazitárnou infekciou, ale môže byť aj vedľajším účinkom niektorých liekov.

Čo si z toho vziať?

Keďže káva môže nepochybne pomôcť pri pravidelnom rannom vyprázdňovaní, jej stimulačný účinok ovplyvňuje aj funkciu čriev. S najväčšou pravdepodobnosťou však samotná káva nie je príčinou hnačky a ak máte tento problém, hľadajte vinníka inde; je veľká pravdepodobnosť, že je to mlieko alebo umelé sladidlo.

Vyberte si kvalitnú kávu, mlynček, kávovar, french press, moka kanvicu (koťogo), dripper, džezvu a ďalšie.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1378422/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9581985/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1365-2036.2001.00952.x

Dominik Škoda
Autor článku: Ing. Dominik Škoda
Majiteľ a riaditeľ spoločnosti GourmetKava s.r.o. prevádzkujúcej 15 rokov e-shop s čerstvo praženou kávou a príslušenstvom na alternatívnu prípravu kávy. Držiteľ prestížneho certifikátu Barista Skill Foundation od The Specialty Coffee Association. Ale aj milovník prírody a hudby.