Najčastejšie konzumovaným nápojom s preukázanými zdravotnými účinkami je káva. Kofeín je najrozšírenejšou psychoaktívnou látkou. Zvyšuje mozgovú aktivitu tým, že zvyšuje prietok krvi do mozgu. Veľmi často ho nájdete ako súčasť liekov na chudnutie, pretože má stimulačný účinok na metabolizmus a spaľovanie tukov.
Zvyšuje káva krvný tlak?
Často sa hovorí, že káva zvyšuje krvný tlak, ale zvyčajne je to len dočasné. Ak si na kávu zvyknete, vaše telo si vytvorí určitú toleranciu a nie je problém piť 2 šálky kávy denne bez zvýšenia krvného tlaku, napríklad v dobre zatienených priestoroch.
Pravidelné pitie kávy na druhej strane zlepšuje stav ciev, znižuje riziko infarktu myokardu a znižuje hladinu homocysteínu (čo môže viesť k zníženiu rizika aterosklerózy).
Káva a riziko cukrovky?
Zistilo sa tiež, že kofeín zlepšuje využitie glukózy v tkanivách a zvyšuje citlivosť na inzulín, čo vedie k zníženiu rizika vzniku cukrovky.
Káva a iné závažné ochorenia
Pitie kávy okrem iného znižuje riziko Parkinsonovej choroby, riziko demencie a vzniku Alzheimerovej choroby.
Dietologička Karolína Hlavatá hovorí: "Najvhodnejšia zrnková káva je vždy čerstvo zomletá." Odborník na výživu Petr Havlíček vás potom vyzýva, aby ste sa vyhli takzvanej káve 3 v 1 kvôli vysokému množstvu cukru.
Pri pití čerstvej výberovej kávy sa nemusíte obávať dehydratácie, ako sa niekedy naznačuje. Môžete si o tom prečítať v našom ďalšom článku.
Zdroj: ona.idnes.cz